Відстань між яблунями при посадці в саду

Відстань між яблунями при посадці в саду

Багатьох садівників цікавить питання правильного розташування на ділянці плодових дерев. Саме від правильного розташування яблунь в саду залежить їх стабільне зростання, показники врожайності. У цій статті ми розповімо вам, як правильно висаджувати яблуні в саду, яке повинно бути відстань між деревами, на якій відстані розташовувати їх від зборів і будівель. Також детально поговоримо про те, скільки можна садити саджанців на одному га площі.

Мінімальна відстань між посадками Вибираючи відстань між яблунями при посадці, слід враховувати максимально можливі розміри дорослих дерев. Пам'ятайте про те, що посадженим яблуням буде потрібно не тільки місце на поверхні, але також значний обсяг грунту для кореневої системи. Найчастіше подібне не беруть до виду, висаджуючи їх через невеликий проміжок один від одного, що призводить до нестачі місця для кореневої системи яблунь, в результаті це негативно позначається на стані рослин. Вам необхідно знати, скільки становить діаметр кореневої системи у конкретного різновиду дерев.

У той же час слід сказати, що відстань між саджанцями безпосередньо залежить від їх сорту і конкретної різновиди. Так, наприклад, при використанні диких підщеп або ж вирощуванні великорозмірних високих різновидів дерев мінімальна відстань між посадками яблунь має становити не менше 5-ти метрів при їх посадці на одному га. Популярні сьогодні напівкарликові сорти можна розташовувати на відстані один від одного в 2 метри мінімум. Карликові і колоноподібні різновиди, висота яких може досягати одного метра, повинні бути висаджені на відстані один від одного в 60-80 сантиметрів. Слід сказати, що колоноподібні сорти яблунь практично не мають крони, що дозволяє розташовувати їх фактично посеред грядок з іншими овочевими або садовими культурами.

Правильно висадивши яблуні на ділянці, ви зможете забезпечити саджанців необхідне їм харчування, суттєво спроститься догляд і подальший збір врожаю. При надмірно густому розташуванні можуть виникати певні хвороби, пов'язані з загущення ділянки і нестачею сонячного світла. В даному випадку падає імунітет, сад стає сприйнятливий до різних грибкових захворювань, з'являється оптимальне середовище для розвитку шкідників.

Встановлено, що щільна посадка негативно позначається і на процесі дозрівання врожаю, що в свою чергу призводить погіршення смакових якостей у вирощених фруктів.

Мінімальна видалення від зборів і споруд Найчастіше садівники при посадці саджанців яблунь на ділянці витримують необхідний видалення, але при цьому забувають, що слід враховувати також мінімально допустима відстань від капітальних будівель на ділянці. Яблуні, незалежно від їх конкретних розмірів у дорослому стані, слід висаджувати на відстані не менше 2-ух метрів від зборів і не менше 3-ох метрів від капітальних будівель. Подібні вимоги пояснюються тим, що тінь від забору або будинку може привести до проблем з ростом, погіршити показники врожайності. Коріння здатні пошкодити фундамент будівель, які розташовуються поблизу від дерева, що змушує висаджувати саджанці на певному віддаленні від будинків або зборів. Скільки має бути мінімальна відстань в кожному конкретному випадку розраховується індивідуально.

Схема посадки в саду

Багато хто з початківців садівників не замислюються над плануванням оптимального розташування дерев на дачі. В результаті посаджені яблуні можуть відставати в рості, погано плодоносити, а сама ділянка використовується нераціональним чином. Саме тому слід дотримуватися певної схеми посадки, що дозволить оптимально використовувати наявну площу посадки, а значить домогтися максимально можливих показників плодоношення.

Вибираючи схему посадки яблунь, слід враховувати розміри крони і кореневої системи. Всі ми знаємо, що серед сортів бувають як справжні гіганти, так і зовсім крихітні різновиди, які можуть бути висотою в метр - півтора. Висаджувати яблуні найкраще рядами, в кожному з яких буде три - п'ять живців залежно від конкретних розмірів ділянки і різновиди плодової культури. Сильно і середньо-рослі різновиди можна висаджувати з відстанню в 5 метрів між деревами в ряду. Ряди розташовують через шість метрів один від одного. Слабо-рослі яблуні саджають з відстанню між саджанцями в 3 метри, а межрядное відстань може становити 4,5 - 5 метрів.

Напівкарликові і карликові різновиди висаджуються рядами з відстанню в два метри. Колоновидні карликові сорти мають мінімальні розміри, що дозволяє використовувати не тільки рядну схему посадки, але також садити їх в шаховому порядку. При цьому відстанню між посадками може скласти 60 - 80 сантиметрів. Кущові карликові різновиди з'явилися відносно недавно, сьогодні вони користуються популярністю у садівників. Їх рекомендується висаджувати в ряд з межрядним відстанню в 4 метри і на відстані один від одного мінімум на 3 метри.

Досвідчені садівники рекомендують при виборі схеми посадки і видаленні саджанців один від одного враховувати рельєф ділянки. Так, наприклад, при рівній території ділянки допускається стрічкова або шахова посадка. А ось на ділянках з ухилом рекомендується дотримуватися контурної посадки дерев. Також слід враховувати розташування ділянки по відношенню до сторін світу. Не слід садити високорослі дерева з південної та західної сторони, тому що вони закриють ділянку від освітлення сонцем, що негативно позначиться на зростанні плодових дерев і садових культур, розташованих на ділянці. Чи не висаджуйте яблуні вздовж самого паркану, так як огорожа незмінно зменшить кількість сонячного світла, яке отримує дерево, а коріння яблуні можуть пошкодити підземні елементи огорожі. Враховуйте, що довжина коренів у дорослої яблуні може досягати п'яти метрів, і, висадивши їх безпосередньо у самого паркану, ви незмінно зіткнетеся з такою ситуацією, коли коріння ваших посадок виявляться на сусідської території.

Скільки можна посадити дерев на одному гектарі Природним бажанням кожного садівника є отримання якомога більшого врожаю. Саме тому багато хто з нас цікавляться питанням, скільки можна посадити яблунь на одному га. Потрібно сказати, щільність посадок на одному га залежить від різних факторів. Це і родючість землі ділянки, інтенсивність догляду за посадками, конкретні різновиди живців залежно від їх розміру крони і кореневої системи. Всі ці питання необхідно враховувати при розрахунку максимально можливої ​​кількості дерев на ділянці.

При виборі сильно і среднерослих різновидів на одному га ділянки за умови ущільнення можна висадити близько 300-400 саджанців. Якщо ж ви висаджуєте карликові або колоноподібні сорти, то на ділянці в 1 га площі можна розташувати близько 800 дерев. Відзначимо, що при промисловому веденні сільського господарства і використанні ущільненої схеми можна садити декількох тисяч карликових живців на одному га площі ділянки. Однак звичайним садівникам ми б не рекомендували використовувати настільки щільну посадку на одному га, так як правильний догляд можна буде забезпечити лише при використанні спеціальної сільськогосподарської техніки.

Висновок

Плануючи висадку яблунь на присадибній ділянці садівникові необхідно скласти правильну схему з урахуванням розмірів дерев і особливостей конкретного саду. Правильно розташувавши плодові дерева на ділянці, ви зможете забезпечити їх активне зростання, відмінне плодоношення. При цьому садівник буде позбавлений від різних проблем, які викликані надмірно щільним розташуванням дерев на ділянці.

Автор статті: Ковальчук Петро Степанович


Надрукувати   E-mail