Розвінчуємо міфи про ожину

Розвінчуємо міфи про ожину

Зовсім недавно саджанці ожини було важко дістати. Тепер вони продаються майже на кожному ринку. Лише частина сортів з особливо великими ягодами поки важко знайти. Правда, перш ніж йти на ринок за саджанцями, треба вивчити не тільки характеристики сортів, а й міфи про неї.

МІФ 1: ожина любить кислий грунт

Як і більшість південних культур, ожина росте переважно на карбонатних грунтах, тобто на повній протилежності кислим грунтам. Може рости і на кислих, але врожаї будуть менше, хлороз проявлятися частіше і розвиток кущів буде більш слабким. Взагалі, це дуже пластична культура і при хорошому догляді і укритті на зиму може рости на різних грунтах.

МІФ 2: ожина не вимагає укриття

Практично у всіх сортів і гібридів ожини морозостійкість знаходиться в районі -18 ...- 25 ° С. Лише окремі сорти, наприклад, Агавам, Флінт, Газда, можуть переносити морози до -30 ° С. Але і вони навіть в Ростовській області раз в п'ять-сім років підмерзають. Тому, якщо витратилися на дорогі сорти, знайдіть час і сили на їх укриття на зиму.

Якщо зовсім ніколи або лінь, то ваш вибір - ремонтантні сорти ожини, які плодоносять на пагонах поточного року. Тобто вони дадуть урожай, навіть якщо загинула вся надземна частина або її просто зрізали. Такі сорти годі й вкривати.

МІФ 3: догляд за ожиною такий же, як за малиною

Зовсім інший, поливати треба рідше, але рясніше, обрізати по-іншому і шпалера для ожини потрібна обов'язково, підв'язка її інша. А грунт під кущами краще не перекопувати, а мульчувати соломою.

МІФ 4: культурна ожина - рослина низьких підтоплюються прирічкових і приозерних ділянок

Ожина витримує тимчасове перезволоження, але підтоплення точно не любить. Може загинути, якщо ділянка підтоплюється. На відміну від малини, ожина набагато посухостійкість і набагато чутливіше до надлишку вологи в грунті.

МІФ 5: ожина повинна рости в тіні

Може рости і в тіні, але урожай буде дозрівати набагато пізніше. Є маса пізніх сортів, які в таких умовах просто не встигнуть віддати весь урожай. На Півдні допускається, щоб кущі ожини були в другу половину дня в півтіні. А ось в Середній смузі кущі садять тільки на сонячному піднесеному місці.

МІФ 6: ожину складно вирощувати

Вирощувати ожину простіше, ніж малину, а врожайність в рази вище. У мене Агавам взагалі ріс по периферії ділянки вздовж огорожі, і щоранку я збирав під час плодоношення по відру стиглих ягід. Догляд був практично нульовий, якщо не брати до уваги поливів. І проблем з шкідниками і хворобами майже немає.

Але найприємніше, збір врожаю за рахунок великої ягоди в рази швидше і ягода не мнеться при зборі, може пролежати в холодильнику трохи довше малини.

Андрій Лозовий


Надрукувати   E-mail